Kayakfishing - vše o kayak fishingu

Úvod Kayakfishing

Co je to kayakfishing, neboli rybaření z kajaku?

Kayakfishing (anglicky kayak fishing = „kajak rybaření″) je fascinující tím, že se dostanete na jinak nepřístupná místa, zůstáváte nenápadní, a přitom ve stálém kontaktu s vodou a prostředím kolem. Ale kdy vlastně vznikl, a co to přesně je? Kayakfishing je tu s námi už velice dlouho, za jeho průkopníky bychom mohli považovat domorodce v arktické oblasti. Ti kajaky používali k lovu na jezerech a později i na moři, poté se trend rozšířil i do dalších zemí a pomalu se začalo přecházet z lovu pro přežití, k lovu pro zábavu. Rybářské kajaky nyní najdeme na všech typech vod. Na amerických jezerech při lovu Black bassů, na mořích a oceánech při lovu tuňáků, kranasů a různých dalších mořských ryb a v neposlední řadě kajaky používáme i u nás, na přehradách, řekách a rybnících.

 

V čem se liší rybářské kajaky od klasických?

Rybářské kajaky jsou sestrojené primárně za účely kayakfishingu. Oproti rekreačním, či sportovním kajakům vynikají vysokou stabilitou, pohodlnou sedačku, systémky na přidání příslušenství, více prostoru, držáky na pruty atd. Rybářské kajaky se označují většinou přívlastkem SIT-ON-TOP, to znamená, že vršek kajaku je otevřený. Pokud tedy sedíme v SIT-ON-TOP kajaku, žádná část těla není skryta v kajaku, narozdíl od sit-inside, kdy nám z kajaku čouhá pouze torzo. 

 

Většina kajaků bývá poháněna pádly, nyní ale nastupuje trend šlapacího pohonu.

 

 

 

Výběr rybářského kajaku

Při výběru vhodného kayakfishing kajaku hraje roli několik faktorů, které určují, jak se kajak chová a pro jaký styl rybaření je vhodný: Stability, manévrovatelnosti, rychlosti, komfortu sezení, provedení úložných prostor a držáků vybavení. Všechny tyto vlastnosti je potřeba skloubit podle toho, na jaké vodě budete kajak používat (vlny, prostor, hloubka, ...), jakému rybolovu se věnujete a jaké vybavení jste zvyklí využívat. Většinu z uvedených faktorů zmiňuji v následujícím videu, kde je představen šlapací kayak PedalCraft:

 

 

 

 

Jaké vybavení potřebujete na kayakfishing?


 Když si vyberete kajak, dostanete k němu pádlo, držák na prut a pohodlnou sedačku, tak nastává otázka, jaké příslušenství vybrat, aby byl lov pohodlnější? Každý má jiné potřeby, a kajak bude využívat jinak. Například člověku, lovícímu primárně na hlubokých přehradách by byla obyčejná kotva k ničemu, využil by spíše driftovací kotvu, ta by byla ale člověku provozující kayakfishing na řece pouze na přítěž. Budu se tedy snažit vyjmenovat základní příslušenství a jeho využití.

  

Převoz

Kajak se většinou vozí na střeše auta. Zahrádka a příčníky jsou tedy nutností. Kurty doporučuji spíše ráčnové.

Samotný kajak k vodě pak dopravíme na kolečkách, nebo odneseme v ruce (záleží na váze vybraného modelu).

 

Vesta

Při zimním rybolovu je považuji za nutnost. Dá se pořídit nafukovací vesta s patronou, nebo vesta klasická pěnová. Vyrábí se i vesta speciálně vyrobená na kayakfishing, liší se jiným vykrojením zadního plováku tak, aby bylo možné se pohodlně opřít, navíc má spoustu užitečných kapes a držátek na nůžky, peán.

 

Obal na cennosti

Vždy, když se pohybuji na vodě, beru s sebou voděodolný lodní pytel. Ať už na oblečení, foťák, peněženku... Na mobil nosím speciální voděodolné pouzdro, abych ho měl vždy po ruce.

 

Bedna za sedačku

Poslouží obyčejná euro přepravka, nebo jiný box. Účelem této bedny je poskytnout vám prostor pro odložení krabiček s nástrahami, pití, ale prutů, pokud si na ni držáky přiděláme. Na internetu se dá najít spoustu tipů.

 

Vodítka na pruty a pádlo

Pokud se chytáme lovit někde na velké vodě, kde hrozí převrácení (moře, velké přehrady, velké řeky) je dobré mít všechny věci ke kajaku přidělány. Používají se na to pružná gumová lanka.

 

Kotvící trolejka

Jedná se o lano vedené podél kajaku. Slouží k vedení oka, kterým je prostrčeno kotevní lano. Vy se tak můžete vykotvit buďto za záď, příď, nebo do boku. Používá se především, pokud chytáme na proudné vodě, nebo fouká vítr.

 

Další příslušenství:

Echolot

Držák na pití

Držák na mobil

Kotva

Odkládací držák prutů na boku kajaku (u šlapacích kajaků)

Nůž

Lepší pádlo 

 

 

Podívejte se na rybolov z kajaku naživo:

Video z kayak fishingu jsme točili na jezeře v Maďarsku, kam pravidelně pořádáme rybářské výpravy.